پنیر آزمایشگاهى تولید شده از باکترى هاى انسان!

صنعت غذا سازى همیشه وسیع ترین طیف طرح ها و گونه ها را به خود اختصاص مى دهد. براى مثال در سال هاى اخیر تلاش هایى براى تهیه پنیر و دیگر فراورده هاى لبنى از حیوانات مختلف رواج یافت. همچنین برخی دست به کار تولید گوشت مصنوعی در آزمایشگاه شدند.
 
حالا جالب است بدانید که Christina Agapakis از دانشمندان دانشکده علوم دوبلین و Sissel Tolaas متخصص بو، در یک اقدام جالب با نمونه بردارى از باکترى هاى موجود در زیر بغل، انگشتان پا و بینى افراد مختلف نوعى پنیر انسانى ساخته اند.
 
selfmade-cheese-human-bacteria
 
هر کدام از پنیر ها با نمونه بردارى از باکترى هایى که بر روى پوست انسان هاى مختلف رشد مى کنند، تهیه مى شود. این فرایند شامل ترکیبى عجیب از آماده سازى مواد غذایى و روش هاى میکروبیولوژیکى است. شاید بتوان گفت که به نوعی، از این باکتریها به عنوان جایگزین مخمر پنیر استفاده می شود. به این معنى که باکترى ها قرار است در شرایطى ویژه و تقریبا استریل جهت تهیه پنیرى با امضاى هر فرد پرورش داده شوند.
 
این پنیر که Selfmade نامگذاری شده، در واقع به صورت اختصاصی برای هر فرد تهیه می شود و می توان آن را تلفیقی از علم و هنر دانست. برای مثال پنیر آقای بن یا پنیر خانم کریستینا!
 
این پنیرها به عنوان یکی از پروژه های نمایشگاه علمی Grow Your Own … Life After Nature دانشگاه دوبلین، قرار است تا اواخر ژانویه ۲۰۱۴ در گالری علوم این دانشگاه به نمایش گذارده شوند.
 
اگر در خود اشتهاى خوردن این پنیر انسانى را مى بینید، خوب است بدانید که این پنیر فعلا تنها در سطح یک آزمایش میکروبیولوژیکى موفق است و هنوز براى مصرف وارد بازار نشده است.
 
منبع : نارنجی

محمد ساعتی

سلام. من محمد ساعتی، دانشجوی صنایع غذایی هستم. علاوه بر برنامه نویسی، به زبان انگلیسی و عکاسی هم علاقه دارم. امیدوارم لحظات خوشی را در ایرفای سپری کنید.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

یک پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *